Co to jest filtr HEPA?

AeraMax Professional - Co to jest filtr HEPA?

Dla zarządców obiektów słowo HEPA jest codziennością, ale dla reszty świata jest tylko modą. Filtr True HEPA zatrzymuje wysoko efektywne cząsteczki. Ale jak ten filtr właściwie działa? Dysponujemy wszystkimi danymi o filtracji w zamkniętych pomieszczeniach i jakości powietrza dla zarządców obiektów i entuzjastów czystego powietrza.

Definicja HEPA

Wysoko wydajne cząsteczki mogą brzmieć nieco niezrozumiale, ale w zasadzie to oznaczenie dedykowane jest filtrom wykorzystującym 3 kombinacje zbierania i usuwania kurzu i innych zanieczyszczeń z powietrza. W Stanach Zjednoczonych normy HEPA opracowane przez Departament Energii, wymagają filtrów skutecznie usuwających 99.97% cząsteczek pyłu o wielkości 0.3 μm. Jeśli przesuniemy dziesiętną część tej wartości, to łatwo wyobrazić sobie, że filtry te pozwalają przeniknąć jedynie 3 cząsteczkom na 10 000.

Terminologia HEPA

Zarządcy obiektów w szczególności powinni uważać na oznakowanie oczyszczaczy powietrza, ponieważ niektóre produkty używają terminu “HEPA-type fiters”, które nie spełniają standardów norm amerykańskich. Z drugiej strony produkty oznaczone “PlasmaTrue” i “True HEPA Technology”, jak AeraMax® Professional, okazały się spełniać te normy.

“Euro HEPA” to kolejny termin, który pokazuje się często, ale nie pozwól nabrać się na to oznaczenie. W porównaniu do standardów amerykańskich, europejska definicja filtru powietrza HEPA jest łagodniejsza i nakazuje, aby filtr usuwał jedynie 85% cząsteczek o wielkości 0.3 μm.

Jak działa filtr powietrza HEPA?

W przeszłości oczyszczacze powietrza z filtrami “True HEPA” były wykorzystywane w budynkach takich jak laboratoria czy zakłady opieki zdrowotnej, ale w miarę kontynuacji badań ujawniają się zagrożenia zdrowotne związane ze słabą jakością powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, wobec czego urządzania te rozpowszechniają się coraz bardziej we współdzielonych przestrzeniach.

Filtry powietrza HEPA nie wychwytują cząsteczek, w sposób jaki możesz sobie wyobrazić “łapiąc rybę w sieć”. Zamiast tego, filtry te używają przepływu powietrza, aby złapać cząsteczki 3 metodami: zderzenia, przechwycenia i dyfuzji.

  • Zderzenie: Duże cząsteczki w strumieniu powietrza z filtrem HEPA kierują się bezpośrednio z włókiem filtracyjnych i przyklejają się do nich wskutek uderzenia. Cząsteczki te są na tyle duże, że powiew powietrza nie pcha ich wokół włókien.
  • Przechwyt: Średniej wielkości cząsteczki będą śledzić strumień powietrza wokół każdego włókna, ale będą nieznacznie zbaczać z kursu ze względu na ich bezwładność. Następnie włókna filtru przechwytują te cząsteczki i pozwalają im przemieścić się dalej.
  • Dyfuzja: Najmniejsze cząsteczki wpadają na siebie i zachowują się chaotycznie, poruszając się na tyle, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby omijały włókna filtru bez kontaktu. Sprzecznie z intuicją, ale oznacza to, że najmniejsze cząsteczki są niekoniecznie najtrudniejsze do filtrowania.

W filtrze “True HEPA” te trzy metody łączą siły, aby usunąć 99.97% zanieczyszczeń, w tym kurz, alergeny, bakterie i lotne związki organiczne. Zrozumienie tej terminologii ułatwia zarządcom obiektów wybór najlepszych profesjonalnych oczyszczaczy powietrza i aktywnie czyszczenie słabej jakości powietrza w zamkniętych problematycznych pomieszczeniach.