Czy domowe rośliny mogą czynić powietrze zdrowszym?

Jasne, że rośliny doniczkowe mogą ożywić środowisko w zamkniętych pomieszczeniach, ale czy faktycznie zmieniają je na lepsze? Według naukowców i laborantów, rzeczywiście tak się dzieje.

"Czy domowe rośliny mogą czynić powietrze zdrowszym?

To dlatego, że niektóre rośliny doniczkowe rosnąc, wytwarzają coś, co fachowo nazywane jest fitoremediacją, która działa jak katalizator w celu usunięcia zanieczyszczeń zarówno z powietrza jak i gleby. Rolnicy od lat stosują techniki fitoremediacji do zwalczania zanieczyszczeń i metali ciężkich z gleby, uprawiając rośliny, które wypłukują z gleby zanieczyszczenia. Gdy tylko gleba nie jest zanieczyszczona, rolnicy zmieniają zasiew innymi roślinami.

Oczyszczający Ozon
Generalnie pojęcie to występuje również w populacji. Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanie przeprowadzili badania, aby sprawdzić, czy poziom ozonu może mieć wpływ na rośliny doniczkowe w zamkniętych pomieszczeniach. Biorąc pod uwagę to, że ozon jest głównym składnikiem zanieczyszczeń powietrza, naukowcy uważają, że jeśli rośliny doniczkowe mają pozytywny wpływ na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza powodowanych przez ozon, należy stosować je w zarówno w domach jak i innych budynkach.
Naukowcy zmierzyli stężenie ozonu w zamkniętym pomieszczeniu z takimi roślinami jak Zielistka Stenberga i Sansewieria Gwinejska; zreplikowali również środowisko w pomieszczeniu bez roślin, aby porównać poziom ozonu. W rezultacie stężenie ozonu znacząco zmniejszyło się w strefie z roślin doniczkowych.
NASA przeprowadziła również badania wpływu roślin doniczkowych na jakości powietrza, uznając, że niektóre były tak skuteczne w usuwaniu substancji drażniących, że zieleń jest rozważana jako materiał na pokładzie w przyszłych misjach kosmicznych.
Te odkrycia pobudziły zainteresowanie wykorzystaniem roślin w celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Ponadto, w ostatnich latach w nowoczesnych budynkach są zatrudniani pracownicy zieleni, którzy oprócz typowego zastosowania sztucznych kwiatów wykorzystują możliwości do zazieleniania budynków, decydując się na prawdziwe rośliny, które czynią wiele dobrego.

Najlepsze rośliny do pracy
W istocie, istnieje wiele pospolitych roślin doniczkowych, które pochłaniają z powietrza lotne związki organiczne, przetwarzając zanieczyszczenia i produkując tlen. Jeśli zatem chcesz poprawić jakość powietrza, rozważ dodanie niektórych z tych roślin do wystroju budynku.
Zielistka Stenberga

Zielistka Stenberga
Ta łatwa w uprawie roślina z łukowymi żółtymi, białymi i zielonymi listkami szybko wytwarza pędy przypominające wiszące “pająki”, które mogą być przycinane i przesadzane celem stworzenia większej liczby roślin. Jak wspomniano wyżej, Zielistka Stenberga okazała się wyjątkowo skuteczna w usuwaniu ozonu z powietrza, którego źródłem w budynkach są kserokopiarki.
Anturium

Anturium
Ta egzotycznie wyglądająca roślina z czerwonymi kwiatami w kształcie serc, rozwija się wraz z działaniem promieni słonecznych (czytaj: w prawie każdym środowisku korporacyjnym od sufitu do podłogi, obejmującym okna). Ciemne liście przetwarzają amoniak, toksyczne chemikalia jak toulen, ksylen i formaldehyd.
Figowiec Benjamina

Figowiec Benjamina
Ta ostoja biura rośnie szybko i może być całkiem duża – usuwa benzen i trichloroetylen ze środowiska, a także formaldehyd.
Palma

Palma
Te krzaczaste rośliny także usuwają z powietrza benzen i trichloroetylen, jak również formaldehyd.

Lepszy sposób na czyste powietrze
Oczywiście jest prostszy sposób usuwania z powietrza lotnych związków organicznych, alergenów i wirusów z pomieszczeń, który nie wymaga “zielonych” umiejętności w ogóle. Linia profesjonalnych oczyszczaczy powietrza AeraMax® Professional usuwa 99,97% zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniach. Okazały się one jedynym rozwiązaniem, które usuwa z powietrza wirus grypy, poświadczonym przez Asthma and Allergy Foundation of America. Oczyszczacze powietrza AeraMax® Professional mogą stanowić proste rozwiązanie na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach.