Czy w Twoim laboratorium stomatologicznym system wentylacji HVAC jest wystarczająco wydajny?

Jako właściciel laboratorium dentystycznego wiesz, że powietrze wewnątrz laboratorium jest często mgliste, co wiąże się z mieleniem, polerowaniem, dłutowaniem i wierceniem. Możesz jednak nie wiedzieć, że powietrze wewnątrz pomieszczeń – w każdym pomieszczeniu – jest od dwóch do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. To sprawia, że powietrze w laboratoriach dentystycznych staje się jeszcze bardziej problematyczne.

Niestety, niektórzy właściciele laboratoriów stomatologicznych uważają, że rozwiązaniem problemu zanieczyszczonego powietrza są systemy wentylacji HVAC. Tak w rzeczywistości nie jest, a to dlatego, że:

Systemy wentylacji HVAC recyrkulują powietrze, ale nie robią nic, aby je oczyścić. Filtry HVAC zatrzymują bardzo duże cząstki zanieczyszczeń, ale nie lotne związki organiczne (LZO), zarazki, bakterie i alergeny, które z łatwością przenikają przez te filtry. Problem niskiej jakości wewnątrz budynków pozostaje.

Systemy wentylacji HVAC rozsiewają kurz i inne zanieczyszczenia poprzez recyrkulację. Zasadniczo, systemy HVAC to systemy wentylujące, a nie polepszające jakość powietrza.

Właściciele laboratoriów dentystycznych mogą myśleć, że zainstalowanie lepszych filtrów w istniejących systemach HVAC wyeliminuje problem. Tak się jednak nie stanie. To dlatego, że filtry dedykowane systemom HVAC (filtry o dużej przepustowości) wyłapują jedynie duże cząstki w bezpośrednim obszarze wlotu powietrza, a zastosowanie filtrów do filtracji cząstek małych, znacznie obniżyłoby wydajność systemu, zmniejszając przepływ powietrza. W takim przypadku system HVAC pracowałbym mało efektywnie zarówno wydajnościowo, jak i ergonomicznie, a problem niskiej jakości powietrza nie byłby rozwiązany. Ponadto, wszelkie modyfikacje istniejących systemów HVAC nie zmieniają jakości powietrza w obszarze ujęć.

Dotyczy to również wlotów powietrza stacji ssących na stanowiskach szlifierskich, które zasysają kurz w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiska pracy, ale nie pomagają w usuwaniu pyłu z wlotu i powietrza wokół.

Co istotne: systemy wentylacji HVAC rozsiewają kurz i inne zanieczyszczenia dalej i szybciej, poprzez recyrkulację powietrza. Zasadniczo, systemy te to systemy wentylujące, a nie oczyszczające powietrze. Ponadto nie są one wystarczająco wydajne, ponieważ zostały zaprojektowane do przemysłowej wentylacji budynków, dystrybuując powietrza w tym samym tempie. Oznacza to, że obszary problematyczne o niskiej jakości powietrza będą ignorowane.

Zamiast recyrkulacji powietrza o niskiej jakości, właściciel laboratoriów dentystycznych powinno skupić się na jego oczyszczeniu. Naszym zdaniem najlepszym sposobem na to jest zainstalowanie profesjonalnych oczyszczaczy powietrza AeraMax® Professional. Urządzenia te wykorzystują “szpitalną” filtrację True HEPA, aby skutecznie, szybko i efektywnie usunąć do 99,97% zanieczyszczeń z powietrza, takich jak zarazki, bakterie, dym, nieprzyjemne zapachy, alergeny i lotne związki organiczne (LZO). Czterostopniowy system filtracji działa automatycznie, ponieważ urządzenia monitorują stan powietrza, dostosowując pracę do aktualnych warunków panujących w pomieszczeniu.

AeraMax® Professional oferuje szereg różnych urządzeń, dostosowanych do różnych rozmiarów pomieszczeń laboratoryjnych, co oznacza, że oznacza, że nie obciążają one systemów wentylacji HVAC. Jest to sprawdzone rozwiązanie dla laboratoriów dentystycznych – rozwiązanie, które właściciele laboratoriów dentystycznych muszą wziąć pod uwagę.