Pylica płuc vs. przemysł stomatologiczny

Zawód stomatologa został uznany przez amerykański Departament Pracy jako jeden bardziej niebezpiecznych. Oprócz ciężkich warunków pracy stomatolodzy muszą stawić czoła innemu zagrożeniu – pylicy płuc.

Pylica płuc vs. przemysł stomatologiczny

Pylica płuc jest powiązana z budownictwem. Robotnicy wdychają pył krzemowy obecny w materiałach budowlanych. Jest to przyczyną  bliznowacenia tkanki płucnej, czego objawami są kaszel, świszczący oddech, ostry ból klatki piersiowej, gorączka. Nie leczona pylica powoduje trudności z oddychaniem, a nawet śmierć.

Jak to możliwe, że stomatolog cierpi z powodu tych samych schorzeń co górnik, kamieniarz i robotnik budowlany?

W wyniku borowania i czyszczenia zębów uwalniane są pyłki zanieczyszczające powietrze w gabinecie.

Robotnicy budowlani używają środków ochrony zabezpieczających ich przed wdychaniem szkodliwego pyłu. Tymczasem w przypadku stomatologów w najlepszym wypadku ochrona dróg oddechowych ogranicza się jedynie do pracy w maskach chirurgicznych i przyłbicach.

Wyniki badań nad chorobami zawodowymi  publikowane w tygodniowych raportach Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (MMWR), ujawniły liczne przypadki, w których stomatolodzy mieli pylicę płuc.  Przyczyną choroby było długotrwałe wdychanie pyłu. W niektórych przypadkach doszło do zgonu na niewydolność oddechową.

Wyżej wymieniony raport wskazał, że narażenie na pył w gabinetach dentystycznych i pracowniach protetycznych jest wynikiem  przygotowania i obróbki protez zębowych oraz borowania zębów.

Silicosis is something more closely related to the construction industry, where workers breathe in silica dust from construction materials

Jednym ze sposobów ochrony przed pylicą płuc jest oczyszczanie powietrza w gabinetach stomatologicznych oraz pracowniach protetycznych ze szkodliwych pyłów.

Pomocne w tym są profesjonalne oczyszczacze powietrza AeraMax, które  usuwają do 99,97% szkodliwych zanieczyszczeń, tj.: zarazki, kurz, alergeny, wirusy, lotne związki organiczne (VOC) oraz nieprzyjemne zapachy. Stosowane w urządzeniach filtry True HEPA sprawnie i skutecznie oczyszczają powietrze.

Używanie profesjonalnych oczyszczaczy powietrza AeraMax w gabinetach stomatologicznych znacznie zmniejsza ilość cząstek szkodliwych pyłów i substancji lotnych.

Dzięki temu dentyści nie muszą martwić się zagrożeniami związanymi z pracą w szkodliwych warunkach.

Oczyszczacze wykorzystują innowacyjną technologię EnviroSmart 2.0, która dzięki zastosowanym czujnikom (do skanowania i analizy pomieszczenia), aktywuje system oczyszczania powietrza w momencie pojawienia się zanieczyszczeń.

Urządzenia AeraMax posiadają czytelny wyświetlacz cyfrowy, dzięki któremu można obserwować postęp w oczyszczaniu powietrza.

W momencie kiedy oczyszczacz powietrza AeraMax Professional usuwa cząsteczki stałe z powietrza, na wyświetlaczu pojawia się odczyt procentowy usuniętych cząstek.

Podczas procesu oczyszczania powietrza (pracy AeraMax), na wyświetlaczu prezentowane są bieżące parametry zapylenia oraz wartości substancji lotnych (zarówno powietrza wlotowego jak i wylotowego) z oczyszczacza.

Sprawdź już dziś, który model będzie idealny do Twojego gabinetu: www.fellowes.pl/aeramax/