Czy niska jakość powietrza wpływa na wydajność Twojego laboratorium?

Zdrowsi pracownicy są szczęśliwszymi pracownikami: to dla większości pracodawców ma sens! Jednak wielu właścicieli laboratoriów dentystycznych wierzy uparcie, że wprowadzenie programu odnowy biologicznej dla pracowników lub pomoc w rzucaniu “złych” nawyków, np. palenia papierosów, to droga do zadowolenia pracowników i poprawy ich zdrowia. Czy, aby na pewno?

Według najnowszych badań dla Stowarzyszenia Inżynierów Budownictwa w Wielkiej Brytanii prawie 70 procent ankietowanych pracowników biurowych stwierdziło, że niska jakość powietrza w miejscu pracy spowodowała negatywne odczucia, a co gorsza obniżyła ich wydajność pracy. To samo może dotyczyć pracowników laboratoriów dentystycznych, którzy pracują przy zakurzonym stanowisku pracy, w bliskim sąsiedztwie maszyn szlifierskich, generujących miliony cząsteczek unoszących się w powietrzu.

“Skutki zdrowotne niskiej jakości powietrza na zewnątrz są dobrze udokumentowane i są związane z infekcjami dróg oddechowych, rakiem płuc i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc” – stwierdził w swoim raporcie Steven Loughney z Siemens Building Technologies. “Wewnątrz pomieszczeń znajdują się te same zanieczyszczenia dodatkowo zmieszane z pyłem, włóknami dywanów, zarodnikami grzybów, środkami czyszczącymi, pozostałościami po wydrukach komputerowych i kserokopiach lub materiałami budowlanymi, które tworzą niezdrowy koktajl zanieczyszczeń, który ostatecznie przenika do organizmu człowieka w miejscu pracy”.

Pomieszczenia, w których powietrze jest niskiej jakości, często wywołują objawy Syndromu Chorego Budynku – powolne zachowania, częste bóle głowy, obniżoną odporność na wirusy i przeziębienia, trudności z koncentracją i zwiększoną absencję wśród osób przebywających w pomieszczeniach takich budynków.

EPA (The Environmental Protection Agency) – federalna Agencja Ochrony Środowiska w Stanach Zjednoczonych szacuje, że przez Syndrom Chorego Budynku traconych jest nawet 60 miliardów dolarów przychodu rocznie. Co więcej, szacuje się, że 220 miliardów dolarów tracone jest przez obniżoną wydajność pracowników z powodu absencji i chorób. W rzeczywistości średni koszt jednego dnia chorobowego pracownika wynosi ok. 2650 USD.

W wielu przypadkach za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest konstrukcja budynku i nieodpowiednie systemy wentylacji HVAC. Istnieje jednak sposób na szybką poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach laboratoriów dentystycznych, dzięki któremu pracownicy są zarówno szczęśliwsi, jak i zdrowsi: instalacja oczyszczaczy powietrza AeraMax® Professional.

Te profesjonalne urządzenia do oczyszczania powietrza skutecznie i wydajnie usuwają do 99,97 procent zanieczyszczeń, takich jak wirusy, zapachy, lotne związki organiczne (LZO) i bakterie z pomieszczeń laboratoryjnych, dzięki “szpitalnej” filtracji True HEPA.

Ponadto, dzięki 4-stopniowemu systemowi filtracji, oczyszczacze powietrza AeraMax® Professional automatycznie wykrywają potrzebę uzdatniania powietrza w pomieszczeniach, gdy tylko jest ono zanieczyszczone i poprawiają ogólny stan zdrowia osób w nich przebywających. To z kolei może przezwyciężyć problem Syndromu Chorego Budynku i odwrócić negatywne skutki chorób pracowników, a takim przypadku słowo “zdrowsze” oznacza również “szczęśliwsze”.