Syndrom Chorego Budynku: Czy stanowi zagrożenie?

Ostatnie lata badań umożliwiły naukowcom sporządzenie diagramu zjawiska medycznego, które dotyka szerokie grono społeczeństwa, bez dostrzegalnej przyczyny – z wyjątkiem jednego. Badani pacjenci, którzy odczuwali bóle głowy, zmęczenie, podrażnienie uszu, nosa i gardła, zawroty głowy i nudności, wykazywali wspólną cechę: spędzali dużo czasu w budynkach, które są odpowiedzialne za ich dolegliwości.

Syndrom Chorego Budynku jest związany z chorobami generowanymi przez słabą jakość powietrza w budynku – powietrzem z zarazkami, lotnymi związkami organicznymi (LZO), alergenami i patogenami, które są recyrkulowane i “uwięzione” w pomieszczeniach poprzez niewłaściwą wentylację. Problemem jest fakt, że wiele budynków jest specjalnie skonstruowanych tak, aby “uwięzić” powietrze, bez możliwości otwierania okien. Podobnie jest ze starszymi budynkami, które zostały wyposażone w mało wydajne systemy wentylacji HVAC – lub co gorsza, w systemy wentylacji o wydajności poniżej wymaganych minimów, aby zaoszczędzić na kosztach energii.

Nowsze, bardziej energooszczędne budynki również nie są odporne na problem Syndromu Chorego Budynku. Według Światowej Organizacji Zdrowia do 30 procent nowych lub przebudowanych budynków dotkniętych jest Syndromem Chorego Budynku. To dlatego, że farby, rozpuszczalniki i kleje stosowane w nowych konstrukcjach wytwarzają lotne związki organiczne (LZO), podobnie jak nowe meble i nowo położone wykładziny.

ednym ze sposobów potencjalnego złagodzenia zagrożenia Syndromem Chorego Budynku jest dokładne oczyszczenie powietrza wewnątrz pomieszczeń. Biorąc jednak pod uwagę, że powietrze wewnątrz pomieszczeń jest stale zanieczyszczane powietrzem z zewnątrz – poprzez otwarte drzwi i okna – ważne jest, aby stale je monitorować i oczyszczać. I właśnie tak zaprojektowano całą linię oczyszczaczy powietrza AeraMax® Professional.

Te profesjonalne oczyszczacze powietrza wykorzystują czterostopniowy system filtracji z filtrem True HEPA, aby wyeliminować 99,97 procent zanieczyszczeń z powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Podczas gdy konwencjonalne systemy wentylacji HVAC pogarszają problem niezdrowego powietrza, AeraMax® Professional faktycznie oczyszcza powietrze, cyrkulując je w zamkniętej przestrzeni.

Te oczyszczacze posiadają unikalny system wykrywania zanieczyszczeń, który stale monitoruje powietrze, dostosowując pracę urządzenia do optymalnej wydajności, gdy tylko jest to konieczne. A ponieważ urządzenia te są również skuteczne w usuwaniu z powietrza lotnych związków organicznych (LZO), są idealne do zastosowań w nowych budynkach lub budynkach, które zostały odnowione.