Zagrożenie czające się w gabinetach stomatologicznych i pracowniach protetycznych

Według amerykańskiego Departamentu Pracy, zawód stomatologa jest jednym z bardziej niebezpiecznych. Powodem tego jest pył unoszący się w powietrzu.

Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa, istnieje coraz większe zapotrzebowanie na produkty protetyczne tj. mosty i protezy dentystyczne. Oznacza to, że gabinety dentystyczne i pracownie protetyczne pracują pełną mocą. Produktem ubocznym przygotowania i obróbki protez zębowych jest pył. Jego cząsteczki są często mniejsze niż pięć mikronów, długo pozostają zawieszone w powietrzu i są łatwo wdychane do płuc. Co więcej, pył osiadający na powierzchniach sprzętów płaskich łatwo się wznieca zwiększając stopień zanieczyszczenia w pomieszczeniach.

 

Danger lurking in the dark

 

Jak więc z tym walczyć?

Niestety systemy rekuperacyjne doskonale sprawdzają się w recyrkulacji powietrza, ale go nie oczyszczają z drobnych pyłów, smogu, wirusów i alergenów. Filtry klasy F7 (typowe dla systemów wentylacji i rekuperacji) są filtrami wychwytującymi tylko pyły. Kurz oraz inne cząstki stałe są po prostu przesuwane w obie strony – lub co gorsza, zawieszane w powietrzu przez co ich wdychanie jest jeszcze łatwiejsze. Niezwykle istotnym jest fakt, że w obiektach publicznych wirusy i bakterie generowane są poprzez osoby będące w pomieszczeniu, co czyni rekuperację całkowicie nieskuteczną w tym zakresie.

Co gorsza nie pomaga również noszenie maski chirurgicznej. Zgodnie z oświadczeniem kanadyjskiego Centrum Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, maski chirurgiczne nie filtrują cząstek submikronowych i nie gwarantują szczelności wokół krawędzi maski. Wynika z tego, że takie zabezpieczenie nie rozwiązuje problemów zapylania, a tym bardziej wirusów i bakterii pochodzących od pacjentów.

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie tych zagrożeń w gabinetach stomatologicznych i pracowniach protetycznych jest oczyszczenie samego powietrza. Kompletna linia profesjonalnych oczyszczaczy powietrza AeraMax Professional jest skutecznym rozwiązaniem na obecność szkodliwych pyłów, chemikaliów, patogenów, bakterii i lotnych związków organicznych unoszących się wewnątrz pomieszczenia. Oczyszczacze AeraMax  wykorzystują zaawansowany system filtracji True HEPA, który skutecznie i wydajnie wychwytuje drobne cząstki eliminując zagrożenie. Stosując oczyszczacze powietrza AeraMax Professional masz pewność, że Twoje środowisko jest idealnie oczyszczone, a Ty możesz się cieszyć zdrowiem i komfortem pracy przez długie lata.

Już dziś możesz mieć realny wpływ na swoje życie stosując profesjonalne oczyszczacze AeraMax. Wybierz model najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. www.fellowes.pl/